Epoksi

Epoksi Hizmetimiz

Epoksi zemin kaplama günümüzün  trend yer kaplama çeşitlerinden biridir. Hem teknolojik bir ürün hem de dayanıklı bir kaplama çeşidi olan epoksi zemin kaplama ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de epoksi zemin kaplama nasıl yapılır üzerine yoğunlaşmıştır. Ustaların bu zemin çeşidini nasıl ortaya çıkardığını kendi uygulamalarını nasıl meydana getirdiğini ev sahipleri ve meslektaşları merak etmektedir. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunu cevaplamanın yanı sıra bu işlemler sırasında neler yapılması gerektiği de en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Kurtoğlu İnşaat  olarak bu içeriğimizde tüm merak edilen soruların cevaplarını vereceğiz.

Epoksi Zemin Kaplama Yapım Aşamaları

Zemin kaplama sırasında belirli bir planı ve yapım aşamalarını takip etmek oldukça faydalıdır. Profesyonel zemin kaplama ustaları her aşama sırasında büyük bir titizlik ile çalışmaktadır. Bunun nedeni ise epoksi zemin kaplama çalışmaları sırasında atlanacak en küçük bir detay ileride büyük problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda karşılaşılan problemlerin de etkili ve hızlı bir şekilde çözümlenebilmesi için bu aşamalara sadık kalınması önemlidir.

Zemin Etüdü ve Temizlenmesi

Epoksi zemin kaplama için zeminin uygun olması gerekir. Gerekli zemin keşfi ve incelemesi bunun için yapılır. Zeminler incelendikten sonra eğer varsa yapıştırıcılar zeminin düz olmasının engelleyen çalışmalar iyice temizlenmelidir. Öncesinde yapılan halıfleks, fayans ve parke gibi çalışmalar epoksi zemin kaplama başlamadan önce temizlenmelidir. Burada ekibin kalitesi ve düzgün çalışması çok önemlidir. Özellikle zemindeki yağ ve lekelerin giderilmesi çok önemlidir. Yağ lekeleri tam olarak temizlendikten sonra zemin epoksiye hazır demektir.

Resmi büyültmek için üzerine tıklayınız…

Epoksi Zemin Kaplama Öncesi Astar Atımı

Epoksi zemin kaplama işlemine başlamadan önce zemine astar uygulamak gerekir. Zemini düzgünleştirmek ve epoksi yapılır şekle sokabilmek için ilk kat astar yapılır. Epoksi boya işlemlerinde ilk kat bazen şeffaf kat olarak değerlendirilebilir. Astar katın kuruması için ise bir süre beklenmesi gerekir. Zemine uygulanan astar üstteki kaplamanın daha dayanıklı bir zemine uygulanabilmesi için oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki epoksi zemin kaplama uygulamaları ne kadar sert bir zemine uygulanır ise o kadar dayanıklı bir yapıya sahip olacaktır. Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunun en önemli cevabı bu ikinci kısımda verilebilmektedir.

Seçilen Epoksi Zemin Kaplama Çeşidinin Uygulanması

Zeminin istenilen biçime getirilmesi ile tercih edilen kaplama artık zemine uygulanabilir. Örnek olarak portakal desenli epoksi zemin kaplama uygulamalarında yeteri  kadar kat atıldıktan sonra son kat üzerinde rulo ile portakal kabuğu deseni verilmektedir. Bunun nedeni ise zemin yüzeyinin pütürlü bir yapıya getirilmesi ve kaymayı engellemesidir. Portakal desenli epoksi zemin kaplamalar isteğe göre mat veya parlak bir biçimde zemine uygulanabilmektedir. Başka bir örnek ise şeffaf epoksi zemin kaplama çeşidinin son kat uygulamasında parlak ve estetik görünen şeffaf epoksi reçine uygulanması ile tamamlanmaktadır. Bununla birlikte her kaplama çeşidinde uygulama katlarında yapılan işlemler değişebilmektedir.

Her bir katın uygulanmasından sonra kuruma süresi bulunmaktadır. Bu kuruma süresinde hiç bir şekilde zemine bir temas olmaması oldukça önemlidir.

Epoksi Boya Hazırlanması

Zeminde farklı renkler ve desenler isteniyor ise epoksi boya uygulamaları tercih edilebilir. Epoksi boya hazırlanması için epoksi reçine, epoksi sertleştirici ve pasta kullanılır. Zeminde istenenlere göre bu üç malzeme  karıştırılır. Burada epoksi boya hazırlığının hassas bir şekilde yapılması gerekir. Uygulanacak alanlar doğru hesaplanarak karışım yapılır. En son karışım ise pasta yani epoksiye verilen rengin karıştırılması şeklinde meydana gelmektedir. Metalik epoksi boya uygulamalarında ise ustanın tecrübeli olması önemlidir. Zeminde derinlik yaratan ve dekoratif olarak çok farklı bir görünümü olan metalik epoksi boyalar en çok dikkat çeken uygulama çeşididir.

Epoksi Zemin Kaplama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin kaplama uygulamasına başlamadan önce epoksi astar atılmalıdır. Önceki maddelerde de söylediğimiz gibi epoksi astarın kuruması beklenir. Ardından uygulamamıza göre belirlediğimiz renkleri oluşturduğumuz epoksi boya çalışması yapılır. Son katın kuruması ise duruma göre değişmektedir. Son katın kurumasının ardından ise epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunun tüm cevapları verilmiş olur. Bu süreç içerisinde ustanın isteklerinizi dinlemesi ve işini titizlik ile yapması büyük bir öneme sahiptir. Kurtoğlu İnşaat  olarak ustalarımızı tecrübeli ve uzun yıllardır sektörde hizmet vermiş ustalar arasından seçmekteyiz. Böylece müşterilerimiz için Kurtoğlu İnşaat  kalitesinde epoksi zemin kaplama hizmeti veriyoruz.

Epoksi Zemin Kaplama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Zemin kaplama çalışmalarında profesyonel bir ekip ile çalışmak önemlidir. İşlemler sırasında karşılaşılacak olan sorunlara karşı pratik ve etkili bir çözüm üretilmesi de gereklidir. Bundan dolayı epoksi zemin kaplama öncesinde iş planı yapılabilmesi için keşif çalışmaları yapılmalıdır. Keşif sırasında zeminin sertliği ve var ise sorunları belirlenmektedir. Ne kadar epoksi zemin kaplama malzemesi kullanılacağı da yine bu keşif sırasında belirlenir. Böylece keşif sonrasında kesin ve net  epoksi zemin kaplama fiyatları verilebilmektedir. Kurtoğlu İnşaat  olarak zemin keşif hizmetini ücretsiz bir şekilde uzman ekiplerimiz ile sizlere sunuyoruz.

Epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını verirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise zeminin ve alanın ihtiyacı olan çeşidi seçmektir. Bir çok çeşidi bulunan epoksi zemin kaplamalar, estetik ve dayanıklı olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Dayanıklı epoksi zemin kaplama uygulamaları yoğun insan ve araç trafiğinin olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle otopark veya fabrika gibi alanlarda portakal desenli epoksi zemin kaplama tercih edilmektedir. Ancak bu epoksi zemin kaplama çeşidinde dikkat edilmesi gereken ana konu kaplamanın kalınlığıdır. Zeminin yeterince kalın yapılması ile uzun süre boyunca aşınmaya karşı dayanıklı bir hale gelmektedir.

Estetik epoksi zemin kaplama uygulamaları ise genellikle mağaza, alışveriş merkezi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ortak çalışma alanları ve ofislerde de gördüğümüz şeffaf epoksi zemin kaplamalar, iç dekorasyona uyumlu olarak uygulanabilmektedir. Bununla birlikte epoksi boya uygulamaları da zeminlerde belirli bölümlere dikkat çekmenize veya alanı bölümlendirmenize yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere epoksi zemin kaplama nasıl yapılır elimizden geldiğince aktarmaya çalıştık. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur. Siz de konu ile ilgili merak ettiklerinizi bize dilediğiniz an ulaştırabilir, soru ve görüşlerinizi bize  ulaştırabilirsiniz.