Pompalı Lazerli Daire Şapı

Pompalı Lazerli Daire Şapı

Lazerli Pompalı Daire Şapı Nedir ve Şap Malzemesi Nasıl Hazırlanır?

Şaplar, şap betonları, altlık olarak kullanılan şaplar, bağlayıcı olarak çimento ve 4mm’lik elekten geçmiş kum ile sudan oluşur.
Şaplar 1m³ kuma 250 doz çimento ve akışkanlaştırıcı katılarak pompa makinesiyle harç yapılıp imalat yerine makine vasıtasıyla iletilir.
Su akıntısı vermek amacıyla yapılan şap eğim şapı, bir yüzeyi düzeltmek üzere yapılan şap düzeltme şapı, bir seviyeyi tutturmak üzere dolgu amacıyla yapılan şap dolgu şapı, sesi ve titreşimi yutmak amacıyla döşemede cam yünü vb. malzeme kullanılması halinde yüklerin bu emici tabakaya noktasal olarak gelmesini engellemek amacıyla yapılan şaplara da esas konstrüksiyona değmediği ve yumuşak bir malzeme üzerinde adeta yüzdüğü için yüzer şap adı verilmektedir.

Bunların dışında herhangi bir katmanı dış etkilerden korumak amacıyla yapılan şaplara koruma şapı, içerisine su yalıtımı sağlamak amacıyla özel katkı karıştırılan şaplara su yalıtımı şapı, içinde gözenek ve boşluk oluşturacak özel katkılar ya da hafif agregalar konulmuş şaplara ise ısı yalıtım (hafif) şapları adı verilir.

Şap imalatları yapılırken aşağıdaki hususlar dikkatle kontrol edilmelidir:

 • Teknik şartlarına uygun yapılmış tesviye betonu prizini almadan veya sıva tamamen kurumadan üzerine şap yapılmalıdır.
 • Şaptan önce katlar süpürülüp, iyi aderans sağlanması için ıslatılmalıdır.
 • Açıkta yapılan şap işlerinde, güneş, yağmur ve dondan korumak için şap yüzeyi kâğıt, hasır, kum, talaş ve benzeri malzeme ile örtülmelidir.
 • Şap kalınlığına göre kullanılacak rendeli çıtalarla yapılacak bu bölüntülerin parça büyüklükleri uzun kenarı 1,50 m. yi aşmamak üzere 2.00 m² yi geçmemelidir.
 • Döşemede yapılan şap duvar yüzeyinde devam ediliyorsa köşeler yuvarlatılacaktır.
 • Şap kalınlıkları en az 2,5 cm’dir. Şaplar 5 cm kalınlığa kadar bir defada dökülebilir. Daha kalın yapılması durumunda birkaç tabaka halinde yapılması uygundur.
 • Şap yüzeyleri mastarında yapılacak; çukurluklar, pürüzler bulunmayacak; bölüntü aralarına rüberoit ya da başka bir fuga malzemesi konulacaktır.
 • Üst tabaka harcına boya katılmak suretiyle şapa istenilen renk sağlanabilir. İstendiğinde yüzeyler yivli, tırtıklı ve damalı yapılabilir.
 • Şap yapılacak yerlere önceden kot verilmeli, kotla ilgili sorun varsa ilgiliye haber verilmelidir.
 • Döşemedeki sıhhi ve kalorifer tesisat borularının korunmasına özen gösterilmelidir. Bu konuda tesisat grubu ile paralel ve koordineli çalışılmalıdır.
 • Kapı ve rezervasyon geçişlerindeki beton dişler kırılmalıdır.
 • Çalışılan mahallerin kirletilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Balkon ve banyolardaki meyillerin süzgece doğru olmasına dikkat edilmelidir.
Resmi büyültmek için üzerine tıklayınız…

Şap üzerine yapıştırma parke döşenecekse öylece tirfil perdahlı olarak bırakılır. Açıkta kalacak ya da PVC vb. plastik karo kaplanacaksa, tirfil perdahlı yüzey suyunu çektikten sonra demir mala ile, hiçbir mala izi kalmayacak şekilde bastırarak şap perdah edilir. Yol, yaya yolu gibi işlerde şap üzerine süpürge/fırça/branda çekilebilir, desen basılabilir. Bir ano perdah edilirken bir öncekinin yüzeyi korunmalıdır.

Tamamlanan şaplar tümüyle sertleşinceye kadar rutubetli tutulmalı, dışarıda, taze iken yağmur, güneş ve aşırı rüzgârdan korunmalıdır. Yüzey düzgün hale gelecek şekilde mastarlanmalı, hafif basınca dayanacak kıvama gelince de madeni mala ile hiç bir iz bırakılmadan perdahlanmalıdır.