Silim İşlemi

Silim İşlemleri

Yüzey üzerinde oluşan kir, pas, yağ, kimyasal bazlı maddeler, is, toz vb. maddeleri makineler ve özel işçilik yardımı ile temizleme, parlatma ve görsel kaliteyi artırmak için yapılan işlemler dizisine Silim denir.

Mozaik Silimi

Eski, yıpranmış, ağır şartlarda kullanılmış zeminlerde uygun makine ve ekipmanlarla temizlenmesi kirli görünümlü genellikle çeşitli boyalar, epoksi kaplamalar, dolgu malzemeleri ve mozaik yüzeylerin sırasıyla kazıma ve parlatma adımlarıyla aşındırılıp mermer ve granit parlaklığına ulaştırılması işlemidir. Betonun üzerinden bu kaplama ve dolgu malzemelerinin giderilmesine mozaik silimi ( parlatılması ) denmektedir.

Mozaik silimi ve parlatma işlemi kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir. Beton zemine çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz. Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilebilir.

Resmi büyültmek için üzerine tıklayınız…

Mozaik Parlatma Uygulamasının Avantajları

  • Tek uygulamada betonun ömrü boyunca dayanıklılık sağlar.
  • Beton tozumalarını tamamen engellediği gibi mozaik zeminlerin nefes almasına da olanak verir. Nemin hapsetmesini engeller.
  • Mozaik mekanik olarak elmaslarla bir kere parlatıldığında, herhangi bir kaplama malzemesi gibi soyulması veya kalkması söz konusu değildir.
  • Parlaklığını çok çok uzun süre korur. Parlatıldıktan sonra cila veya parlatıcı kimyasal kullanılmasına gerek yoktur.
  • Uygulaması çok kolaydır ve uygulama sırasında zemin kullanılmaya devam edilebilir. Örneğin bir fabrika, depo, otopark, veya büyük süpermarketlerin mozaik zeminleri parlatılırken, zemin kullanılmaya devam edilebilir.
  • Kokusuzdur ve uçucu organik bileşikler içermez.